هیئت امیرالمومنین علیه السلام
مناظره با اهل سنت
به نام خدا
توی یک پیامک خوندم که نوشته بود اگه خدا بهت چیزی که میخوای نمیده نا امید نشو چون حتما داره دنبال یکی بهترش برای تو میگرده.بنابراین کسانی که دعاهاشون برآورده منیشه ناامید نشن چون حتما اون دعا به ضلاحشون نیست یا یکم صبر لازمه یا.....در این مطلب براتون چند تا از عواملی که در عدم استجابت دعا تاثیر میگذارد رو برای شما جمع آوری کردیم که با هم آنها رو مرور میکنیم.بقیه مطالب در ادامه....
بر اساس روایات، دلایل عدم استجابت دعا را 30 عامل تشكیل می‌دهد و اسباب آن در مواردی؛ چون لقمه حرام، غیبت، حسادت، نان از راه دین خوردن و... است.


حجت‌الاسلام و المسلمین علی ثمری، محقق و پژوهشگر دینی، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا) درباره دلایل عدم استجابت دعا گفت: یكی از سفارش‌ها و آموزه‌های قرآن برای ما، دعا كردن است و خداوند در سوره مباركه بقره آیه شریفه 186 می‌فرماید كه به بندگانم بگو من به شما نزدیك هستم مرا بخوانید تا شما را اجابت كنم. پس چطور می‌شود كه ما گاهی خدا را می‌خوانیم ولی اجابتی نیست؟ ما در این گفتار به دنبال پاسخ به این سؤال هستیم.


دعا؛ فصل ویژه در زندگی اهل معرفت


وی افزود: دعا، فصل ویژه‌ای در زندگی اهل معرفت است و حدود سی عامل و اصل موجود است تا دعایی مستجاب شود. بدین ترتیب علل و عواملی هستند كه این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا مقدمه استجابت دعا شوند از مجموع روایتی كه در دست داریم سی عامل حاصل می‌شود كه هنگامی كه با هم همراه شوند زمینه استجابت دعا را فراهم می‌كنند و بالطبع هر كدام از این‌ها رعایت نشود سبب عدم استجابت دعا می‌شود.
لقمه حرام و عدم دقت در خوردن رزق طاهر؛ عامل حبس دعا
وی اظهار كرد: از پیامبر اكرم(ص) در جلد 81 كتاب شریف بحارالانوار صفحه 352 و كتاب شریف عدةالداعی ابن فهد حلی صفحه 242 روایتی نقل شده است كه در آن به مواردی اشاره می‌شود كه پیامبر(ص) بعضی از اركان و رئوس اصلی سبب عدم استجابت دعا را متذكر می‌شود و اسباب اول را پیامبر(ص) برگرفته از منش افراد در كسب لقمه ذكر می‌كنند؛ یعنی لقمه حرام و عدم دقت در خوردن لقمه پاكیزه و طاهر، سبب می‌شود دعای انسان مستجاب نشود.


این محقق و پژوهشگر دینی افزود: عدم استجابت دعا به خاطر خوردن لقمه حرام به اثر وضعی گناه در زندگی انسان برمی‌گردد؛ گناهان آثار وضعی‌ای در زندگی انسان ایجاد می‌كنند، از آن جمله این‌كه فاصله انسان را از معبودش زیاد می‌كنند و به تبع آن سبب حبس شدن دعا می‌شوند. جمله‌ای كه امیرالمؤمنین(ع) در دعای كمیل ذكر می‌كنند: «اللهم اغفرلی الذنوب التی تحبس الدعا؛ خدایا از آن گناهانی كه سبب حبس شدن دعا می‌شوند به تو پناه می‌برم.» یعنی گاهی از اوقات ناخواسته و ناخودآگاه ما به دست خودمان ارتباطمان را با خدا قطع می‌كنیم.


غیبت؛ بازداشت‌گاه خواسته‌های انسانی


وی اظهار كرد: بعد از لقمه حرام، شاخص گناهانی كه مانع از اجابت دعاست پرده‌دری و حریم‌دری از مؤمنین است كه ما به آن غیبت می‌گوییم، غیبت زن و مرد مسلمان سبب می‌شود كه انسان دعایش محبوس شود و عدم اجابت دعا به دنبالش است؛ یعنی انسان‌هایی كه گرفتار این رذیله زشت اخلاقی هستند و پشت سر مردم حرف می‌زنند و باكی ندارند كه از مردم نزد آن‌ها چیزی گفته شود عرض و آبروی مردم برایشان مهم نیست و اهل غیبت هستند، دعاهایشان حبس می‌شود.


حسادت؛ گورستان ادعیه مستجاب نشده


وی تصریح كرد: یكی دیگر از دلایل عدم استجابت دعا، حسادت است؛ دعای حسود را خداوند مستجاب نمی‌كند كه یكی از علت‌هایی كه افراد وادار به غیبت می‌شوند حسادت است؛ چون حسود چشم دیدن نعمتی را در مرام و مشی زندگی كسی ندارد و در صدد تخریب او بر می‌آید به همین واسطه دریچه‌های رحمت خدا را به روی خودش می‌بندد. خدا هیچگاه نمی‌گذارد بنده مؤمنش ضایع شود، خداوند تبارك و تعالی وعده داده كه مؤمنین و اهل تقوی را یاری می‌كند و اگر انسان ناخواسته و ناخودآگاه برای حریم‌شكنی افراد ورود پیدا كرد خداوند با این كیفیت فرد را از رفتن آبرویش حفظ می‌كند.


چشم‌بستن بر مظاهر دنیوی؛ راهی در استجابت دعا


این كارشناس امور دینی گفت: نكته دیگری كه از عوامل عدم استجابت دعاست گرفتار شدن به مظاهر دنیاست، افرادی كه چشمشان از مظاهر دنیا پر می‌شود دعایشان محبوس می‌شود. در لسان روایت داریم كه فرد متكبر و انسانی كه دچار عُجب شده است دعایش مستجاب نمی‌شود؛ انسانی كه خود را برتر و بزرگ‌تر از دیگران می‌بیند احساسی كه در درون خود دارد این است كه بقیه در پیشگاهش باید كوچكی كنند و برای خودش منزلت و جایگاهی قائل است؛ به تعبیر روایات در مرحله دیگری دریچه‌های رحمت خدا به رویش بسته می‌شود و تقاضاهای آن‌ها در غالب دعا محبوس می‌شود.


عجب و خودبزرگ‌بینی؛ حبط كننده دعاها


وی اظهار كرد: انسان‌هایی كه دچار عجب شده‌اند نیز دعایشان مستجاب نمی‌شود كه عجب با تكبر فرق می‌كند در تكبر انسان خودش را بزرگ می‌بیند در عجب انسان عملش را بزرگ می‌بیند و فكر می‌كند بهترین كار را او انجام می‌دهد بهترین خدمت را او دارد می‌كند، بهترین نماز از او صادر می‌شود، بهترین كار خیر را او داردانجام می‌دهد، بهترین شیوه و روش را او دارد، این یك حالت ترفع باطنی در او ایجاد می‌كند كه هم نتیجه آن كبر می‌شود و هم این‌كه غره و مغرور به اعمالش می‌شود و این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا دعا مستجاب نشود.


یكی دیگر از دلایل عدم استجابت دعا، حسادت است؛دعای حسود را خداوند مستجاب نمی‌كند كه یكی از علت‌هایی كه افراد وادار به غیبت می‌شوند حسادت است؛ چون حسود چشم دیدن نعمتی را در مرام و مشی زندگی كسی ندارد و در صدد تخریب او بر می‌آید به همین واسطه دریچه‌های رحمت خدا را به روی خودش می‌بندد
قلب قسی جایی را برای اجابت دعا نمی‌گذارد
وی به دسته دیگری كه دعایشان مستجاب نمی‌شود اشاره كرد و گفت: افرادی كه دارای قساوت قلب شده‌اند و رحم به هم‌نوع خودشان ندارند، افرادی كه نسبت به اتفاقاتی كه در اطرافشان می‌افتد احساس تكلیف و وظیفه نمی‌كنند و بی‌تفاوت از كنار نارسایی‌ها، رنج‌ها و مشقات به آسانی می‌گذرند خداوند نیز دعای آن‌ها را مستجاب نمی‌كند.


ریا؛ دور كننده ادعیه از ایصال الی المطلوب


این كارشناس مسائل دینی افزود: اثر دیگری كه باعث می‌شود دعا حبس شود ریاكاری است، انسان‌هایی كه به دنبال خودنمایی و مطرح كردن خودشان هستند گرفتار بیماری‌ای می‌شوند كه در یك مقطعی وقتی درمانده می‌شوند درهای رحمت خدا به روی آن‌ها بسته می‌شود.
اهل طعنه دعایشان راهی به آسمان ندارد
وی اظهار كرد: افرادی كه با زبانشان به مردم زخم زبان می‌زنند و در رفتار و حركات و سكنات خود «طعنه» می‌زنند و اهل طعنه زدن هستند دعایشان راهی به آسمان ندارد حالا یك وقت این كار در محیط خانواده است و زن و شوهر هستند كه این كار زشت را انجام می‌دهند یا در بین قوم و خویش یا در بین همكاران صورت می‌گیرد، خلاصه این‌كه بعضی افراد لطیف و مهربان و دلچسب نمی‌توانند حرف بزنند بالاخره در صحبت‌هایشان یك زخم زبانی به طرف مقابل می‌زند این نیش زدن‌ها باعث می‌شود كه دریچه رحمت خدا به روی انسان بسته شود و دعا حبس شود.


خود قدیس‌بینی؛ عاملی در عدم اجابت دعا


ثمری عنوان كرد: افرادی كه گناه خود را به گردن دیگران می‌اندازند و از خود یك قدیسی می‌سازند كه هرچه خرابكاری و تاریكی هست متوجه اطرافیان می‌كنند و خودشان را از خطا و اشتباه بری می‌كنند و انتقادپذیر نیستند و اشكالاتشان را نمی‌بینند، اگر اشكالی هم بر آن‌ها وارد شود بدون استثناء همه را به گردن دیگران می‌افكنند، خودشان را تقریبا طاهر می‌بینند، انسان‌هایی كه چنین حالتی پیدا می‌كنند در لسان روایات داریم كه دعایشان حبس می‌شود.
وی گفت: افرادی كه با خودبزرگ‌بینی خود سبب تحقیر دیگران می‌شوند به نحوی از شیوه رفتار و كار و مدیریت خودش تعریف می‌كند كه این تعریف، دیگران را زیر سؤال می‌برد و زحمات دیگران را نادیده گرفته و ضایع می‌كند به تعبیر عامیانه‌اش افرادی كه به دنبال ضایع كردن مردم و مطرح كردن خودشان هستند این‌ها در مقطعی، شرایطی را به وجود می‌آورند كه دیگر امكان اجابت دعا برایشان نیست.
این محقق افزود: علاوه بر این، پا را فراتر می‌گذارند و خود را پاك جلوه می‌دهند و دیگران را بد معرفی می‌كنند در روش و رفتارش شیوه‌ای را پیش می‌گیرد كه از آن شیوه برداشت عمومی بشود كه این آدم صحیح و سالمی است و دیگران این‌گونه نیستند این دارد خوب عمل می‌كند و دیگران خوب عمل نكردند با این دیدگاه جلو می‌روند. گروه دیگری كه دعایشان مستجاب نمی‌شود كسانی هستند كه در زندگی نان دینشان را می‌خورند؛ یعنی با ابزار و با اسم دین و اسم خدا و پیغمبر(ص) رزق دنیایشان را تأمین می‌كنند؛ یعنی با شیوه، رفتار و كردارشان به نحوی جلب توجه می‌كنند كه مردم این‌ها را افرادی خداجو و خداخواه تصور كنند و به این‌ها اعتماد می‌كنند و گذران زندگی این‌ها از این راه است.


سخن به نجوا گفتن در جمع؛ عامل ایجاد سوءظن و راه حبس دعا


وی گفت: نكته جالب دیگری كه سبب عدم استجابت دعا می‌شود «در گوشی» صحبت كردن است؛ آدم‌هایی كه در یك جمعی به شكلی صحبت می‌كنند كه ایجاد سوءظن و گناه در بین مردم می‌كند. توصیه داریم كه «اتقوا من مواضع التُهَم» یا می‌فرماید: «اتقوا ظنون المؤمنین» جایی كه متهم می‌شوید پرهیز كنید، كاری نكنید كه سبب شوید مردم به واسطه شما به گناه بیفتند یا كاری نكنید كه با رفتار و كردار شما مؤمنین دچار سوءظن بشوند. در جلسه‌ای نشسته‌اند كه یك دفعه دو نفر در گوشی باهم صحبت می‌كنند با این پیش‌فرض آن جماعت را متوجه به این سمت می‌كنند كه فكر و ذهنشان به مسیر انحراف كشیده می‌شود و سوءظن پیدا می‌كنند.
نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها : عدم استجابت دعا،
لینک های مرتبط :
دارالمجانین بروزترین پایگاه دانلود مداحی
شنبه 18 شهریور 1396 03:52 ق.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching
for Can you get an operation to make you taller?
جمعه 13 مرداد 1396 07:01 ق.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.

Anyway I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:33 ب.ظ
I got this website from my friend who shared
with me about this site and now this time I am
visiting this web page and reading very informative articles or reviews at this place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

عبادت بی ولایت حقه بازیست
اساس مسجدش بتخانه سازیست
چرا سنی نمیخواهد بداند
وضوی بی ولایت آب بازیست
یا علی
مدیر وبلاگ : مجنون علی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
کدام مذهب ؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

Google PageRank Checker
فال حافظ
یا حیدر


http://zibasazweb.persiangig.com/9.9.JPG
ابزاروبلاگ

                    
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو